niedziela, 29 lipca 2012

Czym jest Wargaming ?

Tworząc Blog i pisząc tak o grach wojennych warto by wyjaśnić czym tak w ogóle jest wargaming ? Postaram się to jakoś rozjaśnić :


Wargaming zrzesza ludzi zainteresowanych taktyką i strategią na polach bitew, czy to historycznych czy też fantastycznych. Barwą uzbrojenia, techniką walki, podłożem historycznym bądź literackim pozwala nam na rozgrywanie bitew przy pomocy modeli żołnierzy, statków, pojazdów, dział. Wszystko odbywa się na wielkim, bitewnym stole pełnym makiet terenów, przeszkód itp. Jest to wielka pasja gdyż każda figurka bądź makieta to nierzadko owoc wielu godzin pracy modelarskiej. Gra z żywym przeciwnikiem, nie komputerem, powoduję iż taka wojenna rozgrywka staje się wówczas grą towarzyską. Zasady gry zawarte są w podręcznikach, czasem są dostępne za darmo w sieci.

Sednem całego wargamingu jest przede wszystkim historia, lecz tak jak pisałem wcześniej nie jest to główny powód zaistnienia czegoś takiego jak figurkowe gry bitewne. Samych rodzajów gier bitewnych jest naprawdę dużo. Jest to coraz bardziej popularne, choć w Polsce wciąż niszowe hobby. Gracze siedzący przy stole przygotowanym do bitwy przesuwają swe figurki i rzucają kostkami rozstrzygając potyczki, dążąc do zwycięstwa. Niektórzy pomyśleli by "wariaci, dzieci, no nie mają co robić", lecz czy tak jest na prawdę ?

Oprócz historii bądź klimatu rozgrywki w wargamingu ważne są tak jak wspomniałem wcześniej zasady rozgrywki. Aby odzwierciedlić na stole daną epokę, uniwersum scfi, tworzone ą tzw. systemy, czyli zasad dla poszczególnych gier. Lecz niektórzy zapytają jak to wygląda w praktyce ? Niektóre systemy mieszczą się ze swoimi zasadami na kilku stronach, inne potrzebuję pokaźnego podręcznika bądź całej serii książek. To jedyny element który może odstraszać osoby które dopiero wkraczają w ten świat, bo albo zasady są zbyt skomplikowane ale po prostu mamy lenia i nie chce nam się czytać. Poza zasadami ważną rolę odgrywają w całej grze kości. Nie ważne jak nasz plan działania jest perfidny, jak wiele straciliśmy włosów obmyślając taktykę działania, prawda jest taka że szczęścia w kościach nigdy za wiele. Jest to jeden z najbardziej emocjonujących elementów rozgrywki.

To niestety, co cechuje i nieraz odstrasza od każdego hobby to koszty, czasem bardzo duże. Ceny figurek zależą od skali, materiału wykonania itp. Mimo że nimi gra się najlepiej, a więź która łączy je z właścicielem często jest nierozerwalna, figurki nie są konieczne do gry, tak samo jak makiety. Przy odrobinie wyobraźnie zwykła kartka papieru, nożyczki i jakiś pisak oraz trochę chęci i kreatywności pozwoli nam posmakować choć trochę tego co niesie ze sobą wargaming. Lecz co prawda kiedy tylko nam się to spodoba, kiedy tylko się wkręcimy, wówczas uczymy się oszczędzać by spełniać swe marzenia.

Podsumowując, każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie w wargamingu. Jest to na prawdę wspaniałe hobby i nie wierzcie w te brednie pt "czy Ty by nie jesteś za duży by bawić się żołnierzykami" ;-)     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz