sobota, 18 kwietnia 2015

UNSC & FSE Fighters

Witam wszystkich ponownie na moim blogu. Choć wiem że przez ponad rok nic nie pisałem, będąc zajęty pracą i studiami, zwłaszcza studiami i pisaniem pracy inżynierskiej. Niestety wiem że najbliższa przyszłość wcale nie zapowiada się lepiej dla aktywności na blogu, jednak starając się jak mogę udało mi się wcielić do moich flot kilka nowych nabytków. Dzisiejszym tematem są lekkie i ciężkie eskadry myśliwców UNSC i FSE.

Krążąc w temacie myśliwców na wstępie napisze może kilka słów odnośnie tych jednostek w samej grze. A więc w Full Thrust myśliwce są grupą jednostek wchodzącą w skład tak zwanej eskadry, w większości przypadków złożonej z 6 myśliwców. Startują najczęściej z pokładów lotniskowców, baz kosmicznych lub pokładów niektórych okrętów liniowych, czyli jednostek wyposażonych w doki dla myśliwców. Jako eskadry mają w grze różnorodne zastosowanie: od standardowej walki myśliwskiej po walkę z wrogimi okrętami lub obronę własnych czy próbę przechwycenia salwy rakiet nieprzyjaciela.

Cała gama tych zastosowań przekłada się również na wykreowane właśnie w konkretnych celach rodzaje myśliwców:

 • Podstawowe myśliwce: to maszyny które nadają się zarówno do walki z innymi myśliwcami jak i atakowania okrętów.
 • Szybkie myśliwce: to myśliwce które podczas jednej tury mają większy zasięg poruszania się niż ich podstawowe wersje.
 • Ciężki myśliwce: to jednostki które pod względem uzbrojenia nie różnią się od podstawowych maszyn jednak są odporniejsze na uszkodzenia.
 • Myśliwce przechwytujące: maszyny te nie mogą atakować co prawda okrętów nieprzyjaciela ponieważ ich uzbrojenie jest dostosowane do walki z myśliwcami przeciwko którym sprawiają się rewelacyjnie.
 • Myśliwce szturmowe: są swoistą odwrotnością myśliwców przechwytujących. Mają nikłe szanse w walce z myśliwcami, jednak są śmiertelnie groźne dla okrętów przeciwnika.
 • Myśliwce dalekiego zasięgu: to rodzaj myśliwców który posiada aż o 1/3 więcej tak zwanych punktów zdolności bojowej czyli dodatkowego paliwa i amunicji dzięki czemu nie musza tak szybko wracać na pokłady lotniskowców w celu dozbrojenia się i uzupełnienia zapasów.
 • Myślice wielozadaniowe: najdroższe spośród myśliwców. W walce przeciwko myśliwcom zachowują się jak myśliwce przechwytujące, zaś przeciwko okrętom jak myśliwce szturmowe.
 • Myśliwce torpedowe: jest to jeden z najgroźniejszych rodzajów myśliwców przeciwko okrętom przeciwnika. Każda maszyna uzbrojona jest w jedną, śmiertelnie groźną torpedę po której wystrzeleniu myśliwiec musi udać się na pokład lotniskowca w celu przezbrojenia.

Eskadry myśliwców mogą również dzielić się ze względu na poziom doświadczenia. W grze istnieją zasady które potrafią definiować asów myśliwskich lub żółtodziobów za sterami. Jeżeli ktoś gra dość często z tymi zasadami to wie że przekładają się one również w walce na skuteczność i siłe ataku jak i morale eskadry.

Myśliwce te udało mi się jeszcze kupić podczas świątecznego, grupowego zamówienia z Solaris VII. Od zawsze chciałem aby z pokładów moich lotniskowców startowały eskadry prawdziwych myśliwców a nie żetony, jednak wiadomo, nie wszystko na raz. Cierpliwość opłaciła się i choć proces malowania z dużymi przerwami trwał ponad 3 miesiące, od momentu w którym to trochę usunąłem nadlewy, potem nałożyłem podkład i stopniowo przeszedłem do malowania.

Tak więc w skład moich flot UNSC i FSE od tej pory wchodzą dodatkowo po 2 eskadry myśliwców ciężkich i po 2 eskadry myśliwców lekkich. Jako pierwsze pod pędzel poszły myśliwce FSE. Na szczęście moje farbki jeszcze nie zdążyły zmienić się w galaretę. W końcu ostatni raz były używane coś około 1,5 roku temu, co nie jest niestety powodem do dumy tylko do rozpaczania że tak trudno jest znaleźć czas.

Każda z eskadr myśliwców składa się oczywiście standardowo z 6 modeli przymocowanych na specjalnej podstawce dla myśliwców. Dla mnie osobiście były to pierwsze eskadry które w życiu malowałem i jedno co trzeba powiedzieć to rzeczywiście im drobniejsze rzeczy się maluje tym schodzi na to więcej czasu. Korwetę czy fregatę czy nawet niszczyciel maluje się zdecydowanie szybciej niż jedną eskadrę myśliwców.


Mirage IX class Fighters                        Camerone class Heavy Fighters

Z myśliwców FSE bardzo podobają mi się lekkie jednostki klasy Mirage. Wyglądają tak na prawdę fajnie, jak myśliwce. Ciężki przypominają natomiast raczej jakiegoś rodzaju bombowce z dużym i śmiercionośnym ładunkiem na pokładzie.


Dauntless class Fighters                          Defender class Heavy Fighters

W myśliwcach UNSC z kolei bardziej podobają mi się ciężkie. Ich broń laserowa jednoznacznie mówi o bojowym nastawieniu do walki. Lekkie myśliwce zaś jak na nie patrze to przypominają mi taki malutki, chiński skuter, którego ciężko nawet przyrównać pod względem pojemności z motorem.
Może i mam trochę dziwne porównania, ale to taka pierwsza myśl która przyszła mi do głowy. 

Na koniec jeszcze kilka zdjęć już w akcji podczas bojowego patrolu:


3 komentarze:

 1. Miło, że się w końcu pojawiłeś ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze mnie czeka malowanie startera NSL, oraz NAC z paroma dodatkami. Sam się zastanawiam kiedy ja to pomaluję ^_^

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie narzekaj, ja już mam 5 flot, z czego 4 rozgrzebane. Ostatnia nawet nie ruszona.

  OdpowiedzUsuń